Siemens 2003 tarihinden itibaren S5 teknolojisi için otomasyan ürünlerinin üretimini durdurmustur. Bu tarihten itibaren firmalar mevcut yedek stoklarından veya piyasada önceden üretilmiş ürünleri tedarik ederek ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Bu durum bir süre sonra yedek parça temininde ciddi sıkıntılar doğurmuştur. Üretim tesisleri için en kritik durum olan devamlılık S5 kullanıcıları için problem olmaya başlamıştır.

Firmalar bu durumdan kurtulmak için S5 sistemlerini S7 sistemlerle değiştirmekte ve risklerini minimuma indirmektedirler.

Gelişmiş, ekonomik, hızlı ve izlenebilirliği yüksek çözümler sunan S7 ailesi Siemens ve Siemens Çözüm Ortağı firmalar tarafından hem yedek parça hem de programlama ve servis anlamında desteklenmektedir.

Bu kapsamda NOKTA Bursa’da bulunan TOFAŞ otomobil fabrikasının boyahane tesisinde bulunan S5 PLC kontrolündeki üretim bandı hattını S7-400 PLC ile değiştirmiştir. Sistemde mevcut 2500 adet sinyal de ET200 I/O kartları ile değiştirilmiştir. Profinet haberleşme teknolojisi ile sağlanan haberleşme altyapısı ile tüm tesis teknolojik ve güven veren bir altyapıya kavuşturulmuştur.

Dönüşüm süreci planlanarak sadece Pazar günleri iki vardiyalık duruş zamanında çalışmalar yürütülmüştür. Sistem parça parça dönüştürülmüş, üretimde herhangib duruş veya gecikmeye yer verilmemiştir. Bu başarılı süreç diğer firmalar için de önemli bir referans teşkil etmektedir. Geçiş aşaması sadece fabrikanın rutin duruş zamanlarında planlanarak ekstradan bir duruşa gerek kalmadan hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.