Kablo ve makine sektöründe faaliyet gösteren DOMEKS Makine firması ile AR-GE projesi olan Speedmatic 280 kablo kangallama makinesi başarıyla tamamlanmıştır. NOKTA başarıyla tamamlanan bu proje ile Servo uygulamarında ciddi bir referans sağlamış, bu sektörde de iddialı olduğunu kanıtlamıştır.

İki sarma kafasında sarım yapabilen, dakikada 6-7 adet 100m’lik kangalları shrinkleyerek paletleme istasyonuna sevk eden Speedmatic280 Türkiye ve Dünya kablo sektörüne sunulmuştur. Dünya genelinde üretilen kablo sarma makineleri için çok yüksek bir hız olan 6-7 kangal/dak Speedmatic i rakiplerine gore tercih edilir bir duruma getirmektedir.

Tümleşik Entegre Otomasyonun (TIA) bir parçası olan SIMOTION D ile gerçekleştirilen bu proje toplam 12 adet eksenden oluşmaktadır. SCOUT programı ile tüm eksenlere ulaşılabilmekte, yine aynı program ile farklı dillerde (MCC Chart, DCC Chart, ST, Ladder) programlama yapılabilmektedir. D435 ile ayrıca bir PLC ünitesi kullanılmaksızın tüm digital ve analog kontroller programlanabilmektedir.

Çok eksen kontrol ünitesi olan SIMATION D435 ve CU320 üniteleri ile gerçekleştirilen projede operator istasyonu olarak Siemens MP277 10" Touch Panel kullanılmıştır. D435 MP277 haberleşmesinde Ethernet kullanılmıştır.

SIMOTION, Hareket kontrollerini ve PLC yazılımını aynı platformda geliştirme imkanı sunmaktadır. Bu sayede bileşenler arasındaki haberleşme basitleşmekte ve sistemi daha güvenilir hale gelmektedir. Tüm ünitelerin 24VDC ve sürücü beslemeleri ortak baralardan sağlanmaktadır. Böylece yer ve kurulum maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağlanmaktadır. Drive-Cliq teknolojisi sayesinde donanım otomatik olarak tanıtılmakta ve devreye alma süresi düşürülmektedir.

SCOUT yazılımı içinde gömülü bulunan pozisyonlama, interpolasyon ve CAM fonksiyonları ile uygulamalarda kolaylık sağlanmaktadır. Ayrıca varolan teknolojik fonksiyonlar farklı uygulamalar için kullanıcıya çözümler sunmaktadır.

NOKTA DOMEKS Makine firması ile farklı çözümler sunan kablo sarım makineleri geliştirmeye devam etmektedir.